Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej AKCEPTUJĘ
Zapisz sie do klubu i skorzystaj ze stalej 5% zniżki na wszystkie produkty.
Eco leaf

Jesienne porządki w stylu zero waste

Domowe środki czystości
2020-09-14 10:34:51

Przejściowe pory roku to idealny czas na przeprowadzenie gruntownych porządków. Przed zimą warto dokonać drobnych napraw w domu, zmienić aranżacje na bardziej przytulną i dokładnie wysprzątać wszystkie kąty tak, by długie, chłodne wieczory spędzane w mieszkaniu były przyjemniejsze. Jak sprzątać w bardziej ekologiczny sposób? Mamy dla Was kilka wskazówek!

Plan

Dokładne zaplanowanie porządków to klucz do sukcesu. Podziel zadania na kilka dni tak, by były przyjemne i możliwe do wykonania. Dobrym pomysłem jest sprzątanie jednego pomieszczenia dziennie. W poniedziałek zajmij się na przykład kuchnią, we wtorek łazienką, a w środę sypialnią - małymi krokami do sukcesu!

Domowe środki czystości

Środki czystości niestety nie zawsze są najlepsze dla naszego zdrowia i kondycji Ziemi, dlatego najlepiej ograniczyć te, w których składzie znajduje się dużo silnych środków czyszczących. W sklepach znajdziesz spory wybór płynów, których skład jest w większości naturalny, a opakowania pochodzą z recyklingu, jednak istnieje jeszcze lepsze wyjście - zrób środki sam.

Jak wykonać swoje własne środki czystości?

W internecie znajdziesz przepisy na odpowiedniki większości środków czystości, które znasz ze sklepowych półek. Jeżeli zdecydujesz się na zmianę i będziesz przygotowywał środki samodzielne, zaopatrz się w kilka, uniwersalnych składników. My polecamy: ocet, sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, roślinne mydło i olejek eteryczny w ulubionym zapachu. Warto też zachować opakowania po kupionych wcześniej środkach, najlepiej szklane, do których będziemy mogli przelać przygotowane własnoręcznie płyny.

Przepis na płyn do szyb

Najprostszy, a zarazem skuteczny i ekologiczny płyn do mycia szyb, możecie wykonać z zaledwie dwóch środków - wody i octu. Połącz jedną szklankę wody i jedną szklankę octu, wlej je do butelki ze spryskiwaczem i gotowe!

W grupie raźniej

Jeżeli nie jesteś jedynym domownikiem, zachęć resztę do współpracy. Podzielcie się zadaniami, włączcie ulubioną muzykę lub podcast i pracujcie w grupie - będzie szybciej i dużo przyjemniej. Do dzieła!